Skip to content

166 Partridge AveTrenton, NJ 08610

Built 1935

Last Sale Price
$190,000
Last Sale Date
Nov 20, 2009

Property Information

Block2044
Lot18
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page155

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,669
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$36,100
22%
Improvement Value:$127,100
78%
Total Assessment$163,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,751+6.7%
2024$5,391+1.2%
2023$5,325-3.3%
2022$5,505+2.7%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$190,000
DeedBook 6033, Page 383

Property Sale

SaleMulti
$129,000
DeedBook 3888, Page 146

Property Built

Built

Year Built: 1935