Skip to content

35 Edwin Ave

Trenton, NJ 08610

Built 1940

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 25, 2020

Property Information

Block2124
Lot20
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page165

Building Details

Building Class17
Description1.5SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,442
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$36,200
21%
Improvement Value:$132,400
79%
Total Assessment$168,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,941+6.7%
2024$5,569+1.2%
2023$5,501-10.9%
2022$6,176+3.0%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$70,000
DeedBook 3561, Page 180

Property Built

Built

Year Built: 1940