Skip to content

2451 Sylvan AveTrenton, NJ 08610

Built 1958

Last Sale Price
$215,000
Last Sale Date
Jun 30, 2009

Property Information

Block2156
Lot40
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page180

Building Details

Building Class17
Description1S F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,293
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$72,700
37%
Improvement Value:$125,600
63%
Total Assessment$198,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,988+6.7%
2024$6,550+1.2%
2023$6,471-3.3%
2022$6,689+2.7%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$215,000
DeedBook 6005, Page 967

Property Built

Built

Year Built: 1958