Skip to content

13 Goeke DrTrenton, NJ 08610

Built 1960

Last Sale Price
$215,000
Last Sale Date
May 29, 2019

Property Information

Block2540
Lot4
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page204

Building Details

Building Class17
Description1SB G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,269
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,400
38%
Improvement Value:$120,800
62%
Total Assessment$196,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,914+6.7%
2024$6,480+1.2%
2023$6,402+4.1%
2022$6,147-11.8%
Property History

Property Sale

Sale
$215,000
Sq Ft1,269DeedBook 6372, Page 1452Recorded7/3/2019

Property Sale

SaleMulti
$248,000
DeedBook 4943, Page 159

Property Sale

SaleMulti
$154,000
DeedBook 4144, Page 32

Property Sale

SaleMulti
$52,900
DeedBook 2107, Page 294

Property Built

Built

Year Built: 1960