Skip to content

2180 S Olden Ave

Trenton, NJ 08610

Built 1953

Owner
---
Last Sale Price
$385,000
Last Sale Date
Jan 15, 2025

Property Information

Block2158
Lot33
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page184

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,040
Acreage0.26

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$65,900
35%
Improvement Value:$122,800
65%
Total Assessment$188,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,569+6.7%
2024$6,157+1.2%
2023$6,082+4.1%
2022$5,840+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$385,000
Sq Ft1,040DeedBook 6584, Page 848Recorded3/5/2025

Property Sale

Sale
$380,000
Sq Ft1,040DeedBook 6539, Page 395Recorded10/30/2023

Property Sale

SaleMulti
$110,000
DeedBook 3191, Page 283

Property Built

Built

Year Built: 1953