Skip to content

59 Unwin DrTrenton, NJ 08610

Built 1953

Last Sale Price
$100,000
Last Sale Date
Jun 19, 2017

Property Information

Block2158
Lot56
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page181

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,254
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$70,000
38%
Improvement Value:$115,700
62%
Total Assessment$185,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,544+6.7%
2024$6,134+1.2%
2023$6,059+4.1%
2022$5,818+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$100,000

From:

To:

Sq Ft1,254DeedBook 6289, Page 1656Recorded6/22/2017

Property Sale

SaleMulti
$134,000
DeedBook 2465, Page 987

Property Built

Built

Year Built: 1953