Skip to content

1446 Kuser RdTrenton, NJ 08619

Built 1950

Last Sale Price
$138,050
Last Sale Date
Jun 9, 2011

Property Information

Block2163
Lot17
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page180

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage795
Acreage1.56

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$74,300
48%
Improvement Value:$79,600
52%
Total Assessment$153,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,423+6.7%
2024$5,083+1.2%
2023$5,022-3.3%
2022$5,191+2.7%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$138,050
DeedBook 6117, Page 267

Property Sale

SaleMulti
$89,900
DeedBook 3840, Page 75

Property Built

Built

Year Built: 1950