Skip to content

1540 Kuser Rd - Unit A5Trenton, NJ 08619

Built 1988
Commercial

Last Sale Price
$317,900
Last Sale Date
Feb 7, 2005

Property Information

Block2163
Lot30
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page182

Building Details

Building Class10
DescriptionOFFCONDO-2530SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$88,600
27%
Improvement Value:$237,100
73%
Total Assessment$325,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,478-8.9%
2024$12,594+1.2%
2023$12,442-3.3%
2022$12,861+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$317,900
DeedBook 4959, Page 122

Property Built

Built

Year Built: 1988

Property Sale

Sale
$242,164
DeedBook 2376, Page 990