Skip to content

1184 Wh-Ham Sq RdTrenton, NJ 08690

Built 1945
Commercial

Last Sale Price
$600,000
Last Sale Date
Jul 30, 2021

Property Information

Block2168
Lot9
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page184

Building Details

Building Class10
Description1SCB G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.48

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$164,700
31%
Improvement Value:$364,000
69%
Total Assessment$528,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,631+6.7%
2024$17,463+1.2%
2023$17,251+6.5%
2022$16,194+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$600,000
DeedBook 6454, Page 867Recorded8/30/2021

Property Sale

SaleMulti
$265,000
DeedBook 2909, Page 152

Property Built

Built

Year Built: 1945