Skip to content

7 Lenwood Ct

Trenton, NJ 08690

Built 1985

Last Sale Price
$240,000
Last Sale Date
Jul 17, 2018

Property Information

Block2169
Lot100
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page211

Building Details

Building Class37
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,496
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$63,800
30%
Improvement Value:$148,900
70%
Total Assessment$212,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,496+6.7%
2024$7,025+1.2%
2023$6,940+6.5%
2022$6,515+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$240,000

From:

To:

Sq Ft1,496DeedBook 6334, Page 1417Recorded7/23/2018

Property Sale

Sale
$240,000

From:

To:

Sq Ft1,496DeedBook 6252, Page 322Recorded6/10/2016

Property Sale

SaleMulti
$109,500
DeedBook 2627, Page 1

Property Sale

SaleMulti
$75,990
DeedBook 2293, Page 220

Property Built

Built

Year Built: 1985