Skip to content

12 Lenwood Ct

Trenton, NJ 08690

Built 1985

Last Sale Price
$252,000
Last Sale Date
Feb 3, 2016

Property Information

Block2169
Lot107
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page211

Building Details

Building Class37
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,508
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$64,700
30%
Improvement Value:$150,000
70%
Total Assessment$214,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,566+6.7%
2024$7,092+1.2%
2023$7,006+6.5%
2022$6,576+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$252,000

From:

To:

Sq Ft1,508DeedBook 6241, Page 390Recorded2/9/2016

Property Sale

SaleMulti
$206,000
DeedBook 4449, Page 222

Property Sale

SaleMulti
$120,000
DeedBook 2605, Page 210

Property Sale

SaleMulti
$79,990
DeedBook 2292, Page 455

Property Built

Built

Year Built: 1985