Skip to content

4 Albert E Bonacci Dr

Trenton, NJ 08690

Built 1985

Last Sale Price
$291,000
Last Sale Date
Jan 16, 2021

Property Information

Block2169
Lot15
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page210

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,476
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,300
39%
Improvement Value:$140,900
61%
Total Assessment$231,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,147+6.7%
2024$7,637+1.2%
2023$7,544+6.5%
2022$7,082+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$291,000
Sq Ft1,476DeedBook 6431, Page 678Recorded2/22/2021

Property Sale

SaleMulti
$240,000
DeedBook 6074, Page 975

Property Sale

SaleMulti
$200,000
DeedBook 4773, Page 147

Property Sale

SaleMulti
$83,000
DeedBook 2328, Page 808

Property Built

Built

Year Built: 1985