Skip to content

3 Cambria Ct

Trenton, NJ 08690

Built 1985

Last Sale Price
$202,500
Last Sale Date
Mar 19, 2015

Property Information

Block2169
Lot19
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page210

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,437
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$85,800
37%
Improvement Value:$147,400
63%
Total Assessment$233,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,218+6.7%
2024$7,703+1.2%
2023$7,609+6.5%
2022$7,143+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$202,500

From:

To:

Sq Ft1,437DeedBook 6214, Page 1066Recorded3/23/2015

Property Sale

SaleMulti
$146,000
DeedBook 3359, Page 270

Property Sale

SaleMulti
$78,900
DeedBook 2297, Page 113

Property Built

Built

Year Built: 1985