Skip to content

35 Dunmoor Ct South

Trenton, NJ 08690

Built 1986

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Jun 12, 2024

Property Information

Block2169
Lot236
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page212

Building Details

Building Class37
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,508
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$64,700
29%
Improvement Value:$155,200
71%
Total Assessment$219,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,749+6.7%
2024$7,263+1.2%
2023$7,175+6.5%
2022$6,736+2.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$350,000
Sq Ft1,508DeedBook 6562, Page 1138Recorded7/24/2024

Property Sale

SaleMulti
$87,990
DeedBook 2342, Page 614

Property Built

Built

Year Built: 1986