Skip to content

16 Albert E Bonacci Dr

Trenton, NJ 08690

Built 1985

Last Sale Price
$156,500
Last Sale Date
Feb 2, 1998

Property Information

Block2169
Lot24
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page210

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$95,500
36%
Improvement Value:$169,800
64%
Total Assessment$265,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,099+6.9%
2024$8,513+1.3%
2023$8,407+6.7%
2022$7,876+2.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$156,500
DeedBook 3317, Page 169

Property Sale

SaleMulti
$162,500
DeedBook 2660, Page 10

Property Sale

SaleMulti
$133,000
DeedBook 2349, Page 494

Property Built

Built

Year Built: 1985