Skip to content

12 Dunmoor Ct South

Trenton, NJ 08690

Built 1986

Last Sale Price
$185,000
Last Sale Date
Feb 28, 2003

Property Information

Block2169
Lot251
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page211

Building Details

Building Class37
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$63,800
30%
Improvement Value:$148,900
70%
Total Assessment$212,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,496+6.7%
2024$7,025+1.2%
2023$6,940+6.5%
2022$6,515+2.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$185,000
DeedBook 4489, Page 224

Property Sale

SaleMulti
$129,500
DeedBook 3874, Page 67

Property Sale

SaleMulti
$117,000
DeedBook 2837, Page 167

Property Sale

SaleMulti
$137,000
DeedBook 2410, Page 641

Property Built

Built

Year Built: 1986