Skip to content

12 Goldenrod CtTrenton, NJ 08690

Built 1986

Last Sale Price
$187,103
Last Sale Date
Apr 21, 2021

Property Information

Block2169
Lot325
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page209

Building Details

Building Class37
Description2SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,511
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$65,200
29%
Improvement Value:$157,300
71%
Total Assessment$222,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,841+6.7%
2024$7,349+1.2%
2023$7,260+6.5%
2022$6,815+2.3%
Property History
Sales7

Property Sale

SaleMulti
$187,103
DeedBook 6445, Page 1306

Property Sale

Sale
$225,000
Sq Ft1,511DeedBook 6386, Page 308Recorded11/4/2019

Property Sale

Sale
$149,870

From:

To:

Sq Ft1,511DeedBook 6349, Page 1430Recorded11/27/2018

Property Sale

SaleMulti
$125,000
DeedBook 2778, Page 259

Property Sale

SaleMulti
$133,500
DeedBook 2549, Page 797

Property Sale

SaleMulti
$136,000
DeedBook 2504, Page 369

Property Built

Built

Year Built: 1986

Property Sale

SaleMulti
$75,550
DeedBook 2291, Page 81