Skip to content

23 Raintree DrTrenton, NJ 08690

Built 1986

Last Sale Price
$240,000
Last Sale Date
May 19, 2017

Property Information

Block2169
Lot366
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page209

Building Details

Building Class37
Description2SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,508
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$64,400
29%
Improvement Value:$156,300
71%
Total Assessment$220,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,777+6.7%
2024$7,290+1.2%
2023$7,201+6.5%
2022$6,760+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$240,000

From:

To:

Sq Ft1,508DeedBook 6286, Page 1859Recorded5/30/2017

Property Sale

SaleMulti
$125,000
DeedBook 3481, Page 163

Property Sale

SaleMulti
$84,900
DeedBook 2360, Page 828

Property Built

Built

Year Built: 1986