Skip to content

41 Raintree DrTrenton, NJ 08690

Built 1986

Last Sale Price
$284,900
Last Sale Date
Apr 27, 2007

Property Information

Block2169
Lot375
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page209

Building Details

Building Class37
Description2SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,504
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$54,700
24%
Improvement Value:$174,700
76%
Total Assessment$229,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,084+6.7%
2024$7,577+1.2%
2023$7,485+6.5%
2022$7,027+2.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$284,900
DeedBook 5628, Page 54

Property Sale

SaleMulti
$277,000
DeedBook 5202, Page 207

Property Sale

SaleMulti
$265,000
DeedBook 4832, Page 180

Property Sale

SaleMulti
$131,000
DeedBook 3602, Page 30

Property Sale

SaleMulti
$120,500
DeedBook 2633, Page 200

Property Sale

SaleMulti
$87,900
DeedBook 2365, Page 491

Property Built

Built

Year Built: 1986