Skip to content

11 Clifford E Harbourt Dr

Trenton, NJ 08690

Built 1985

Last Sale Price
$395,000
Last Sale Date
Jul 21, 2021

Property Information

Block2169
Lot44
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page210

Building Details

Building Class17
Description1.5SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,397
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$93,900
30%
Improvement Value:$217,000
70%
Total Assessment$310,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,956+6.7%
2024$10,269+1.2%
2023$10,145+6.5%
2022$9,523+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$395,000
Sq Ft2,397DeedBook 6454, Page 1627Recorded8/31/2021

Property Sale

SaleMulti
$79,900
DeedBook 2292, Page 206

Property Built

Built

Year Built: 1985