Skip to content

7 Joni Ave

Trenton, NJ 08690

Built 1985

Last Sale Price
$225,000
Last Sale Date
Feb 21, 2002

Property Information

Block2169
Lot565
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page206

Building Details

Building Class17
Description2SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,502
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$93,800
35%
Improvement Value:$174,300
65%
Total Assessment$268,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,448+6.7%
2024$8,855+1.2%
2023$8,748+6.5%
2022$8,212+2.3%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$225,000
DeedBook 4229, Page 174

Property Sale

SaleMulti
$167,000
DeedBook 2456, Page 68

Property Built

Built

Year Built: 1985