Skip to content

10 Erica Lynne WayTrenton, NJ 08690

Built 1996

Owner
---
Last Sale Price
$776,000
Last Sale Date
Aug 15, 2025

Property Information

Block2169
Lot574
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page1851

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,608
Acreage0.25

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$102,900
27%
Improvement Value:$278,100
73%
Total Assessment$381,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,426+6.7%
2024$12,584+1.2%
2023$12,432+6.5%
2022$11,670+2.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$776,000
Sq Ft2,608DeedBook 6601, Page 1706Recorded8/25/2025

Property Sale

Sale
$324,900
DeedBook 4145, Page 230

Property Built

Built

Year Built: 1996