Skip to content

22 Stafford Ct

Trenton, NJ 08690

Built 1985

Last Sale Price
$77,990
Last Sale Date
Aug 29, 1985

Property Information

Block2169
Lot58
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page211

Building Details

Building Class37
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$63,800
30%
Improvement Value:$145,400
70%
Total Assessment$209,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,372+6.7%
2024$6,910+1.2%
2023$6,826+6.5%
2022$6,408+2.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$77,990
DeedBook 2307, Page 752

Property Built

Built

Year Built: 1985