Skip to content

20 Stafford Ct

Trenton, NJ 08690

Built 1985

Last Sale Price
$249,900
Last Sale Date
Aug 11, 2020

Property Information

Block2169
Lot59
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page211

Building Details

Building Class37
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,360
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$63,500
32%
Improvement Value:$135,700
68%
Total Assessment$199,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,020+6.7%
2024$6,580+1.2%
2023$6,500+6.5%
2022$6,102+2.3%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$249,900
Sq Ft1,360DeedBook 6416, Page 1873Recorded10/8/2020

Property Sale

Sale
$220,000

From:

To:

Sq Ft1,360DeedBook 6247, Page 660Recorded4/21/2016

Property Sale

SaleMulti
$111,500
DeedBook 3308, Page 160

Property Sale

SaleMulti
$100,000
DeedBook 2568, Page 585

Property Sale

SaleMulti
$73,990
DeedBook 2309, Page 743

Property Built

Built

Year Built: 1985