Skip to content

1721 Wh-Ham Sq Rd

Trenton, NJ 08690

Built 1963

Last Sale Price
$390,000
Last Sale Date
Mar 8, 2006

Property Information

Block2169
Lot6
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page143

Building Details

Building Class17
Description1S B G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,380
Acreage0.97

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$93,300
32%
Improvement Value:$198,400
68%
Total Assessment$291,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,280+6.7%
2024$9,635+1.2%
2023$9,518+6.5%
2022$8,935+2.3%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$390,000
DeedBook 5321, Page 27

Property Built

Built

Year Built: 1963