Skip to content

39 Stafford Ct

Trenton, NJ 08690

Built 1985

Last Sale Price
$115,000
Last Sale Date
Nov 24, 1999

Property Information

Block2169
Lot62
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page211

Building Details

Building Class37
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$64,700
30%
Improvement Value:$148,800
70%
Total Assessment$213,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,524+6.7%
2024$7,052+1.2%
2023$6,967+6.5%
2022$6,540+2.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$115,000
DeedBook 3722, Page 140

Property Sale

SaleMulti
$139,900
DeedBook 2468, Page 50

Property Built

Built

Year Built: 1985