Skip to content

3 Topaz Lane

Trenton, NJ 08690

Built 1983

Last Sale Price
$218,000
Last Sale Date
Jan 28, 2009

Property Information

Block2169
Lot635
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page206

Building Details

Building Class37
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,410
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$63,500
34%
Improvement Value:$125,100
66%
Total Assessment$188,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,646+6.7%
2024$6,229+1.2%
2023$6,154+6.5%
2022$5,777+2.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$218,000
DeedBook 5984, Page 615

Property Sale

SaleMulti
$197,950
DeedBook 4597, Page 210

Property Sale

SaleMulti
$136,000
DeedBook 4041, Page 196

Property Sale

SaleMulti
$87,500
DeedBook 2338, Page 7

Property Built

Built

Year Built: 1983