Skip to content

35 Stafford Ct

Trenton, NJ 08690

Built 1985

Last Sale Price
$118,000
Last Sale Date
May 9, 1989

Property Information

Block2169
Lot64
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page211

Building Details

Building Class37
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$63,500
32%
Improvement Value:$136,500
68%
Total Assessment$200,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,048+6.7%
2024$6,606+1.2%
2023$6,526+6.5%
2022$6,126+2.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$118,000
DeedBook 2487, Page 506

Property Sale

SaleMulti
$73,990
DeedBook 2311, Page 895

Property Built

Built

Year Built: 1985