Skip to content

25 Kelly CtTrenton, NJ 08690

Built 1983

Last Sale Price
$278,000
Last Sale Date
May 22, 2008

Property Information

Block2169
Lot649
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page207

Building Details

Building Class37
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,400
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$64,400
32%
Improvement Value:$140,000
68%
Total Assessment$204,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,203+6.7%
2024$6,751+1.2%
2023$6,670+6.5%
2022$6,261+2.3%
Property History
Sales4

Property Sale

SaleMulti
$278,000
DeedBook 5862, Page 117

Property Sale

SaleMulti
$187,500
DeedBook 4428, Page 89

Property Sale

SaleMulti
$130,903
DeedBook 4333, Page 59

Property Sale

SaleMulti
$105,000
DeedBook 2968, Page 33

Property Built

Built

Year Built: 1983