Skip to content

5 Crawford CtTrenton, NJ 08690

Built 1983

Last Sale Price
$235,000
Last Sale Date
Jul 11, 2022

Property Information

Block2169
Lot670
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page207

Building Details

Building Class37
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,280
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$63,500
33%
Improvement Value:$129,000
67%
Total Assessment$192,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,784+6.7%
2024$6,358+1.2%
2023$6,281+6.5%
2022$5,896+2.3%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$235,000
Sq Ft1,280DeedBook 6492, Page 1020Recorded7/18/2022

Property Sale

SaleMulti
$255,000
DeedBook 5373, Page 95

Property Sale

SaleMulti
$183,500
DeedBook 4688, Page 14

Property Sale

SaleMulti
$115,000
DeedBook 2612, Page 945

Property Sale

SaleMulti
$71,500
DeedBook 2260, Page 661

Property Built

Built

Year Built: 1983