Skip to content

25 Albert E Bonacci DrTrenton, NJ 08690

Built 1985

Last Sale Price
$322,500
Last Sale Date
Nov 7, 2013

Property Information

Block2172
Lot12
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page210

Building Details

Building Class17
Description2SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,849
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$94,800
34%
Improvement Value:$188,000
66%
Total Assessment$282,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,966+6.7%
2024$9,341+1.2%
2023$9,228+6.5%
2022$8,662+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$322,500

From:

To:

Sq Ft1,849DeedBook 6184, Page 1377Recorded12/17/2013

Property Sale

SaleMulti
$378,000
DeedBook 5126, Page 250

Property Sale

SaleMulti
$194,000
DeedBook 2442, Page 711

Property Built

Built

Year Built: 1985