Skip to content

3225 Klockner Rd

Trenton, NJ 08690

Built 1956

Last Sale Price
$325,000
Last Sale Date
May 21, 2021

Property Information

Block2173
Lot4
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page190

Building Details

Building Class17
Description1S B
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,456
Acreage1.36

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$93,600
35%
Improvement Value:$171,500
65%
Total Assessment$265,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,342+6.7%
2024$8,756+7.4%
2023$8,150+7.0%
2022$7,620+2.4%
Property History

Property Sale

Sale
$325,000
Sq Ft1,456DeedBook 6449, Page 270Recorded7/21/2021

Property Built

Built

Year Built: 1956