Skip to content

144 Henry StTrenton, NJ 08611

Built 1900

Last Sale Price
$60,000
Last Sale Date
May 15, 2013

Property Information

Block2177
Lot24
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page216

Building Details

Building Class17
Description2SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,120
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$27,500
21%
Improvement Value:$105,200
79%
Total Assessment$132,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,676+6.7%
2024$4,383+1.2%
2023$4,330-10.9%
2022$4,861+3.0%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$60,000
DeedBook 6170, Page 648

Property Sale

SaleMulti
$125,000
DeedBook 6024, Page 602

Property Built

Built

Year Built: 1900