Skip to content

113 New Cedar La

Trenton, NJ 08610

Built 1930

Last Sale Price
$167,000
Last Sale Date
May 13, 2021

Property Information

Block2218
Lot21
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page242

Building Details

Building Class27
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage864
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$29,800
30%
Improvement Value:$68,800
70%
Total Assessment$98,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,475+6.7%
2024$3,257+23.5%
2023$2,637-10.9%
2022$2,960+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$167,000
Sq Ft864DeedBook 6448, Page 1761Recorded7/19/2021

Property Sale

SaleMulti
$137,000
DeedBook 5908, Page 10

Property Sale

SaleMulti
$97,500
DeedBook 5295, Page 8

Property Sale

SaleMulti
$55,000
DeedBook 3899, Page 158

Property Built

Built

Year Built: 1930