Skip to content

1433 Deutz AveTrenton, NJ 08611

Built 1950

Last Sale Price
$280,000
Last Sale Date
Jun 14, 2021

Property Information

Block2181
Lot25
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page237

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,808
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$27,500
13%
Improvement Value:$185,400
87%
Total Assessment$212,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,503+6.7%
2024$7,032+15.4%
2023$6,092-10.9%
2022$6,839+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$280,000
Sq Ft1,808DeedBook 6445, Page 1500Recorded6/23/2021

Property Sale

SaleMulti
$115,000
DeedBook 2734, Page 55

Property Built

Built

Year Built: 1950