Skip to content

627 Lalor StTrenton, NJ 08611

Built 1930

Last Sale Price
$30,000
Last Sale Date
Apr 30, 2015

Property Information

Block2182
Lot11
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page216

Building Details

Building Class15
Description1S CB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,584
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$39,200
35%
Improvement Value:$73,800
65%
Total Assessment$113,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,982+6.7%
2024$3,732+1.2%
2023$3,687-10.9%
2022$4,139+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$30,000

From:

To:

DeedBook 6217, Page 1533Recorded5/7/2015

Property Sale

SaleMulti
$34,500
DeedBook 3851, Page 194

Property Built

Built

Year Built: 1930