Skip to content

613 Lalor StTrenton, NJ 08611

Built 1940

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 26, 2024

Property Information

Block2182
Lot8
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page216

Building Details

Building Class17
Description1SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,523
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$29,000
19%
Improvement Value:$125,800
81%
Total Assessment$154,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,455+6.7%
2024$5,113+1.2%
2023$5,051-10.9%
2022$5,670+3.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$1
DeedBook 6549, Page 1744

Property Sale

Sale
$265,000
Sq Ft1,523DeedBook 6517, Page 1338Recorded3/15/2023

Property Sale

SaleMulti
$90,000
DeedBook 3544, Page 122

Property Built

Built

Year Built: 1940