Skip to content

1174 Deutz AveTrenton, NJ 08611

Built 1945
Commercial

Last Sale Price
$48,000
Last Sale Date
Jun 22, 2017

Property Information

Block2184
Lot34
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page216

Building Details

Building Class---
Description1CB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,860
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$51,700
44%
Improvement Value:$65,400
56%
Total Assessment$117,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,127+6.7%
2024$3,868+1.2%
2023$3,821-10.9%
2022$4,289+3.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$48,000

From:

To:

Sq Ft2,860DeedBook 6290, Page 1286Recorded6/28/2017

Property Built

Built

Year Built: 1945