Skip to content

1931 Broad StTrenton, NJ 08610

Built 1930
Commercial

Last Sale Price
$90,000
Last Sale Date
Jan 11, 2006

Property Information

Block2300
Lot7
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page243

Building Details

Building Class10
Description1S CB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$41,300
34%
Improvement Value:$79,100
66%
Total Assessment$120,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,243+6.7%
2024$3,977+1.2%
2023$3,929-10.9%
2022$4,410+3.0%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$90,000
DeedBook 5273, Page 179

Property Built

Built

Year Built: 1930