Skip to content

19 Fitz Randolph AveTrenton, NJ 08610

Built 1927

Last Sale Price
$90,000
Last Sale Date
Jul 22, 2004

Property Information

Block2190
Lot10
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page218

Building Details

Building Class17
Description2SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$25,500
19%
Improvement Value:$111,700
81%
Total Assessment$137,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,835+6.7%
2024$4,532+1.2%
2023$4,477-10.9%
2022$5,026+3.0%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$90,000
DeedBook 4803, Page 55

Property Built

Built

Year Built: 1927