Skip to content

51 Fitz Randolph AveTrenton, NJ 08610

Built 1927

Last Sale Price
$93,000
Last Sale Date
Oct 29, 2014

Property Information

Block2190
Lot21
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page218

Building Details

Building Class27
Description2S F G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,556
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$24,800
23%
Improvement Value:$83,400
77%
Total Assessment$108,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,813+6.7%
2024$3,574+1.2%
2023$3,531-10.9%
2022$3,963+3.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$93,000

From:

To:

Sq Ft1,556DeedBook 6206, Page 76Recorded11/10/2014

Property Built

Built

Year Built: 1927