Skip to content

45 Fitz Randolph AveTrenton, NJ 08610

Built 1942

Last Sale Price
$92,000
Last Sale Date
Oct 20, 2011

Property Information

Block2190
Lot19
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page218

Building Details

Building Class27
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage798
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$24,600
27%
Improvement Value:$67,400
73%
Total Assessment$92,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,242+6.7%
2024$3,039+1.2%
2023$3,002-10.9%
2022$3,370+3.0%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$92,000
DeedBook 6127, Page 209

Property Built

Built

Year Built: 1942