Skip to content

20 Caroline AveTrenton, NJ 08610

Built 1945

Last Sale Price
$190,000
Last Sale Date
Feb 28, 2008

Property Information

Block2190
Lot40
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page218

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,316
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$26,600
18%
Improvement Value:$123,900
82%
Total Assessment$150,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,304+6.7%
2024$4,971+1.2%
2023$4,911-10.9%
2022$5,513+3.0%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$190,000
DeedBook 5819, Page 122

Property Sale

SaleMulti
$239,900
DeedBook 5045, Page 106

Property Built

Built

Year Built: 1945