Skip to content

45 Barricklo StTrenton, NJ 08610

Built 1927

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 1, 2013

Property Information

Block2191
Lot14
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page218

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,444
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$33,000
23%
Improvement Value:$111,800
77%
Total Assessment$144,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,103+6.7%
2024$4,783+1.2%
2023$4,725-10.9%
2022$5,304+3.0%
Property History
Sales3

Property Sale

SaleMulti
$91,501
DeedBook 6066, Page 114

Property Sale

SaleMulti
$244,000
DeedBook 5287, Page 286

Property Sale

SaleMulti
$119,500
DeedBook 3198, Page 125

Property Built

Built

Year Built: 1927