Skip to content

57 Barricklo StTrenton, NJ 08610

Built 1926

Last Sale Price
$115,000
Last Sale Date
Dec 19, 1996

Property Information

Block2191
Lot16
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page218

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,040
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$28,000
15%
Improvement Value:$158,000
85%
Total Assessment$186,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,555+6.7%
2024$6,144+1.2%
2023$6,069-10.9%
2022$6,813+3.0%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$115,000
DeedBook 3147, Page 368

Property Built

Built

Year Built: 1926