Skip to content

229 Jeremiah Ave

Trenton, NJ 08610

Built 1952

Last Sale Price
$164,000
Last Sale Date
Sep 26, 2013

Property Information

Block2199
Lot42
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page238

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage810
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$33,000
22%
Improvement Value:$117,000
78%
Total Assessment$150,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,036+7.0%
2024$4,705+1.3%
2023$4,645-11.4%
2022$5,245+3.2%
Property History

Property Sale

Sale
$164,000

From:

To:

Sq Ft810DeedBook 6180, Page 1120Recorded10/11/2013

Property Sale

SaleMulti
$110,000
DeedBook 2807, Page 334

Property Built

Built

Year Built: 1952