Skip to content

177 Caroline AveTrenton, NJ 08610

Built 1943

Last Sale Price
$406,000
Last Sale Date
May 17, 2024

Property Information

Block2200
Lot21
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page219

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,008
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$30,900
19%
Improvement Value:$131,800
81%
Total Assessment$162,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,734+43.4%
2024$4,000+1.2%
2023$3,951-10.9%
2022$4,436+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$406,000
Sq Ft1,008DeedBook 6559, Page 1960Recorded6/24/2024

Property Sale

Sale
$177,500
Sq Ft1,008DeedBook 6528, Page 212Recorded7/11/2023

Property Sale

SaleMulti
$95,000
DeedBook 3942, Page 247

Property Built

Built

Year Built: 1943