Skip to content

5 Bigelow Rd

Trenton, NJ 08610

Built 1950

Last Sale Date
Jun 9, 2014

Property Information

Block2210
Lot3
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page238

Building Details

Building Class17
Description1SM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,060
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$32,400
21%
Improvement Value:$118,400
79%
Total Assessment$150,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,314+6.7%
2024$4,981+1.2%
2023$4,921-10.9%
2022$5,524+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1950