Skip to content

17 Bigelow RdTrenton, NJ 08610

Built 1950

Last Sale Price
$107,000
Last Sale Date
Dec 15, 1995

Property Information

Block2210
Lot9
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page238

Building Details

Building Class17
Description1S F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$32,400
21%
Improvement Value:$119,200
79%
Total Assessment$151,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,342+6.7%
2024$5,007+1.2%
2023$4,947-10.9%
2022$5,553+3.0%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$107,000
DeedBook 3021, Page 49

Property Built

Built

Year Built: 1950