Skip to content

19 Bigelow RdTrenton, NJ 08610

Built 1950

Last Sale Price
$180,000
Last Sale Date
Oct 19, 2022

Property Information

Block2210
Lot10
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page238

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,073
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$33,700
23%
Improvement Value:$111,400
77%
Total Assessment$145,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,113+6.7%
2024$4,793+6.9%
2023$4,485-11.5%
2022$5,065+3.2%
Property History

Property Sale

Sale
$180,000
Sq Ft1,073DeedBook 6504, Page 397Recorded10/24/2022

Property Built

Built

Year Built: 1950